Obsah

Predstavujeme Vám Máriu Kamzíkovú

Červená Skala je známa tým, že je akýmsi železničným uzlom, je tam kameňolom, lesný závod a je súčasťou obce Šumiac. A v tejto malej osade žije skromná, no veľmi šikovná 77-ročná Mária Kamzíková.

Celý svoj život žije tak, akoby mala žiť iba jednu hodinu a musela vybaviť to najpodstatnejšie. Zároveň však žije tak, že pracuje neustále a svoje konanie robí do nekonečna. Marka Kršňačka - takto ju všetci voláme a poznáme, sa učila tkať od svojej mamy.

Štrikovať, háčkovať a vyšívať ju učili zas susedy Beľáčky, keď ako dievča žila v Šumiaci. Keď sa vydala za Baziľa Kamzíka v roku 1959, začali so stavbou rodinného domu v Červenej Skale. Spolu s manželom vychovávali svoje tri deti, mali gazdovstvo chovali kravy, bujaky, ovce a hydinu. Denne dochádzala na Prednú Horu, kde pracovala ako pomocná kuchárka, neskôr robila upratovačku na Lesnom závode v Červenej Skale. Popri týchto všetkých povinnostiach tkala ronďošky, prestierania, trlovala, vyšívala pôvky a vankúše.

Aj dnes ju nájdete háčkovať dečky a originálne okrúhle koberčeky zo zvyškov látok. Mesiace a roky ktoré prežila sú stále vzdialenejšie, ale krásna chvíľa, ktorú práve žije presvetľuje celý jej život a okamih nepodlieha času. Ešte stále je vitálna a nájde si čas na svojich päť už dospelých vnučiek a jedného pravnúčika Miška. Poobede už uteká do kostola, v ktorom sa denne modlí a ďakuje Bohu za všetky dobrodenia. Pravidelne upratuje boží chrám nielen zvnútra, ale aj jeho okolie.

Keď zasvieti slniečko a príde jarné obdobie, už sadí kvietky okolo domu. Naša tetka Kršňačka sa odvážila ísť svojou cestou príliš ďaleko a prišla na to, ako ďaleko sa dá ísť.

PhDr. Jarmila Gordanová

Foto: Šimon Bošeľa