Obsah

Predstavujeme Vám Margitu Dudášovú

Tajomstvo úspechu v živote nie je práca, ktorá sa nám páči, ale hľadanie zaľúbenia v tom, v čom pracujeme.

A zaľúbenie vo svojej práci má aj Margita Dudášová, ktorá sa z Telgártu vydala na Šumiac. Jej život nebol ľahký. S manželom si postavili rodinný dom, vychovali tri deti, s ktorými prežívali radosti aj starosti. A práve oni sú pre nich kotvou, nádejou a potešením. Ukončila ekonomickú školu, najskôr pracovala ako účtovníčka na Prednej Hore neskôr robila vo Valkovni ako šička.

Naučila sa šiť obliečky na periny, zástery, trenírky, vetrovky, detské košieľky a periny. V Šumiaci nie je dom, kde by neušila vankúše, paplóny. Šitie paplónov je náročné, lebo si musela vážiť perie a tak ho plniť do ušitých častí na paplóne. Z tejto práce dostala neskôr aj astmu. Keď zdedila po starých rodičoch tkáčske krosná, pustila sa do tkania kobercov, prestieraní, utierok. S tkaním začala ešte ako mladé dievča so svojou mamou na Telgárte. Od svojej mladosti mala neskutočné ambície. Tie boli pre ňu ako oheň.

Veď nie je umením hasiť oheň druhým, ale založiť si svoj vlastný aj v tom najväčšom daždi. Naša Gitka má prácu pretkanú láskou, neustále rozmnožuje svoje vlastné šťastie a ešte väčšou mierou šťastie rozdáva iným.

PhDr. Jarmila Gordanová

Foto: Šimon Bošeľa