Obsah

Predstavujeme Vám ľudovú hudbu Pokošovcov

Jedno staré cigánske príslovie hovorí: „Nehľaď na to, akú má človek kožu, ale pozeraj, aké má srdce.“ Asi takto by sme mohli povedať o hudobníkoch a spevákoch, ktorí svojim talentom aj napriek tomu, že sú Cigáni sú žiadaní nielen na Horehroní, ale aj na Slovensku ba aj v zahraničí. Keď začnú hrať Pokošovci, barly idú nabok. Pokošovci sú ako maliari, ktorí prostredníctvom svojich hlasov a tónov maľujú obraz plný vznešených citov.

Muzikantská rodina Pokošovcov sa rokmi rozrástla. Jadro ľudovej hudby tvoril nebohý otec Eduard Pokoš, ktorý k hudbe viedol od malička aj svojich synov Eduarda prezývaného Chrušťov, ktorý od svojich 6-tich rokov hrá na gitare, dva roky navštevoval ľudovú školu umenia v Čechách. Postupne sa naučil hrať aj na base, saxofóne a husliach. Mladší brat Bartolomej bol roky kontrášom a ujal sa kontrabasu. Najmladší brat Janko hrá na akordeóne. Vďaka snahe obyvateľov Šumiaca a tiež vďaka aktivitám folklórneho súboru Šumiačan a iných folklórnych skupín, s ktorými Pokošovci často účinkujú, sú do dnešnej doby stále živé mnohé ľudové hudobné a tanečné prejavy.

Dnes pôsobí ľudová hudba Eduarda Pokoša a Bartolomeja Pokoša. S Edkom Pokošom hrajú synovia Roman na base, Vlado na viole a Janko na akordeóne. Ľudová hudba Pokošovci, v súčasnosti má primáša Bertovho syna Mira, ktorý hrá na akordeóne, husliach a akustickej gitare, Stano na kontrabase, Rado na viole a Július Markus z Polomky hrá na akordeóne.

Ich hudba je ako jazyk, v ktorom sa snažia napísať myšlienky. Keď sa celá rodina Pokošovcov stretne a začnú hrať a spievať viachlasné horehronské, rómske aj všakovaké iné ľudové a nežánrové piesne, ich hudobné podanie je ako vesmír, v ktorom je dovolené všetko.

Aj keď nehrajú podľa nôt, naplno sa skveje ich interpretová bravúra, herno-technická zručnosť, hudobná invencia a muzikantská hravosť. Zúčastňujú sa rôznych folklórnych ľudových slávností, prehliadok, súťaží. Poznajú ich známe osobnosti doma a v zahraničí. Nahrali dve CD prehrávače, na ktorých spievajú aj Bertova manželka Viera a Mirova manželka.

V ich muzike sa stále zrkadlí starý muzikantský svet ale v novom šate. Ich hudobný prejav je pre nás všetkých veľké duchovné bohatstvo, ktoré napĺňa prázdnotu ľudského bytia, uvoľňuje ducha a okrídľuje myšlienky, ktoré sú rečou anjela. A za to im ďakujeme.

PhDr. Jarmila Gordanová

Foto: Šimon Bošeľa