Obsah

Predstavujeme Vám Máriu Kamzíkovú

Významný grécky filozof Platón tvrdil, že začiatok je najdôležitejšia časť každej práce.

A takýto dôležitý a ťažký začiatok mala aj ďalšia naša milá pani Mária Kamzíková. Narodila sa v roku 1940, vyrastala v chudobnej rodine.

Už ako 16-ročná sa učila od otcovej sestry šiť brusljaky (sú to farebné kašmírové vestičky, ktoré si dievčatá a ženy obliekajú na biele oplecká ku kroju). Vyrobiť brusljak nie je jednoduchá záležitosť. Šije sa na mieru z farebného kašmíru a podšíva sa bielym plátnom. Potom sa plecia rámujú čiernou látkou. Ich výroba je ručná a kombinovaná aj šijacím strojom. Nakoniec sa prišijú zlaté alebo strieborné gombíky.

Každú dievčinu a ženu na Šumiaci musela naša tetka Romanka odmerať, aby brusljak bol pekne vyformovaný. Popri výchove svojich dvoch synov, spolu s manželom si postavili rodinný dom, mali gazdovstvo a peňazí veru nebolo nazvyš.

Jej úspech je súčet malých snáh opakovaných deň čo deň. Je pre nás vzácnosťou, že tetka Romanka je jediná žijúca Šumiačanka, ktorá ešte aj napriek vyššiemu veku a zdravotným problémom šije tieto krojované skvosty. Jej život je založený hlavne na viere a trpezlivosti.

Ona má tieto dve cnosti a dosiahla obdivuhodné ciele.

PhDr. Jarmila Gordanová

Foto: Šimon Bošeľa