Obsah

Predstavujeme Vám Juraja Márnika

Jedno slovenské príslovie hovorí: „Dobrého majstra každý nájde.“ A takéhoto majstra vyhľadalo veľa ľudí.

Je to náš rodák Juraj Márnik, ktorý v máji oslávi 86 rokov. Po skončení školy pracoval ako baník a niekoľko rokov ako železničiar.

Už ako 11-ročný sa začal učiť od svojho otca zápjastky (zápästky). Od roku 1990 začal zhotovovať zápjastky pre záujemcov. Na ich výrobu používal zvláštnu špagátovú techniku na drevenom ráme, kde prevliekal vlnu. Túto techniku používal aj pri zhotovovaní dečiek.

Ručným prácam sa začal priúčať aj v škole, bolo to hlavne vyšívanie. Keď sa vydávala jeho jediná dcéra Elena, urobil svojmu zaťovi Ďurimu päť zápjastkov. Potom ich robil aj svojim dvom vnukom Jurajovi a Jarkovi. Neskôr sa chytil aj do zhotovovania drevených vozíkov, hrablí, drabín, jarma a malé kosy. Nerobil mu problém opraviť spomenuté drevené náradia. Keď ho navštívte aj napriek jeho vysokému veku rád vám nielen čosi povie o tejto výrobe, ale vám to aj ukáže.

Ako sám hovorí práca to nie je ťažká, ale skôr náročná na materiál, ktorý sa ťažko zháňa a je pomerne dosť drahý.

Práca Juraja Márnika bola prezentovaná aj v knihe „Tradičné remeslá a ich majstri“. Každú svoju prácu sa snaží konať tak, akoby bola posledná v jeho živote. No pracovať chce tak, akoby mal ešte dlho žiť.

PhDr. Jarmila Gordanová

Foto: Šimon Bošeľa, Andrej Magura